Jak dbać o obuwie medyczne?
W zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy diagnosty zdecydowaną część czasu spędza się w biegu. Jak zatem zapewnić sobie najwyższy komfort pracy? Odpowiedź jest jedna – odpowiednio dobrany uniform. Pamiętajmy, że dobre ubranie medyczne to nie tylko bluza czy fartuch, to także buty. Dziś podpowiadamy jak utrzymać obuwie medyczne w nienagannej czystości.
Czyszczenie obuwia medycznego
Istnieją różne rodzaje obuwia medycznego – klapki, chodaki, specjalistyczne, sznurowane buty medyczne. Wszystkie, bez względu na materiał z jakiego są wykonane, można na szczęście w dość prosty sposób utrzymać w dobrej kondycji. Wystarczy je wymyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. Istotne jest, aby obuwie dobrze wyschło, najlepiej na świeżym powietrzu. Zapobiegnie to rozwojowi dodatkowych bakterii.
Ważnym elementem utrzymanie obuwia w dobrej kondycji jest dbanie o wkładki. Te wykonane z materiałów syntetycznych należy myć wodą z mydłem, natomiast te skórzane – wyłącznie środkiem do czyszczenia skóry. Wkładkę można również spryskiwać co jakiś czas sprayem antybakteryjnym, aby nie rozwijały się na niej bakterie i pleśń.
Walka z przykrymi zapachami
Oczywiste jest, że podczas wielogodzinnych dyżurów nogi się pocą. Jednak wydobywający się z obuwia przykry zapach z pewnością ujmuje pewności siebie. Można go jednak z łatwością się pozbyć używając specjalistycznych lub domowych środków.
Spryskiwanie obuwia sprayem do butów zniweluje nieprzyjemną woń oraz zapobiegnie rozwojowi bakterii i pleśni w ich wnętrzu. Jeśli nasze stopy wyjątkowo mocno się pocą, można każdorazowo zastosować dezodorant.
Z unoszącą się z obuwia przykrą wonią można również zawalczyć z pomocą sody oczyszczonej. Jej działanie jest podwójne ponieważ oprócz usunięcia niechcianych zapachów wyeliminuje także grzyby i bakterie. Sodę należy wsypać do butów i pozostawić na kilka godzin, a potem zwyczajnie wytrzepać.
Praca w ciągłym biegu wymaga dbałości o stopy oraz obuwie. Dzięki zastosowaniu powyższych prostych wskazówek buty medyczne pozostaną w dobrym stanie i sprawią, że długi dyżur przetrwamy bardziej komfortowo.