Jak wybrać płaszcz na zimę

Jak wybrać płaszcz na zimę

Zimowy płaszcz to ten element garderoby, który zazwyczaj powinien nam posłużyć kilka sezonów. Z reguły jest droższy niż inne ubrania np. sukienki czy bluzki. Warto go jednak potraktować jako długoterminową inwestycję i przeznaczyć na niego nieco większą kwotę. Jak wybrać dobry płaszcz, tak aby ta inwestycja była opłacalna, a odzienie wierzchnie spełniało swoje zadania?

Wybierając zimowy płaszcz warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego jest wykonany. Łatwo to sprawdzić spoglądając na metkę. Dobrym wyborem będą płaszcze uszyte z wełny, a im wyższa gramatura tym lepiej. Wełniane płaszcze świetnie chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. mrozem.

Kolejnym elementem jest podszewka. Niby nic szczególnego, a jednak dla komfortu noszenia ma duże znaczenie. Niestety coraz częściej zdarza się, że płaszcze dostępne w sieciówkach jej nie mają, dlatego warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model posiada ten element.
W zimowym płaszczu bardzo ważne są także dodatki. Zwróć uwagę czy dany płaszcz posiada kaptur (zwłaszcza jeśli nie nosisz czapki lub często zapominasz o parasolce). Czy ma kieszenie, w których możesz schować różne drobiazgi np. rękawiczki? Czy i jak jest zapinany pod szyją? Te wszystkie elementy dobierz do swoich preferencji – mogą sprawić, że przy niskich temperaturach twój płaszcz będzie lepiej zdawać egzamin.

Wybierając się na zakupy ubierz się w grubszy sweter lub zabierz go ze sobą do przymierzalni. Zimą często nosimy pod spodem cieplejsze ubrania – golfy, kardigany, narzutki, dlatego kupując płaszcz wybierz taki, który będzie nieco luźniejszy i który nie będzie krępować ruchów, nawet gdy pod spód ubierzesz cieplejsze rzeczy. Zwróć także uwagę na krój, tak aby pasował do twojej sylwetki i podkreślał jej atuty. Jeśli płaszcz traktujemy jako inwestycję na kilka lat to warto wybrać klasyczny model, a nie taki, który modny jest jedynie w danym sezonie.

Równie istotny, jak powyższe elementy, jest także kolor. Taki, w którym będziemy się dobrze czuć i który będzie się dobrze komponować z innymi, ważnymi elementami naszej garderoby np. zimowymi butami. Uniwersalne kolory to m.in. czarny, szary, beż, brąz czy granat. Łatwiej w końcu zmienić dodatki i poszaleć np. z kolorami szala, niż wymienić płaszcz na nowy.

Dobrze skrojony i dobrany płaszcz to inwestycja, która posłuży nam nawet kilka lat, a przede wszystkim zapewni ciepło i komfort w zimowe miesiące. Dlatego na jego poszukiwania warto przeznaczyć nieco więcej czasu i nieco większą kwotę. Z pewnością dobry zimowy płaszcz jest tego wart.