Wysokie obcasy z medycznego punktu widzenia
Szkoda biednych stóp. W zwykły dzień wykonują one około 9000 kroków i znoszą setki ton nacisku. Nic dziwnego zatem, że mają skłonność do urazów. Szacuje się, że 0,5% populacji Polski kwalifikuje się do operacyjnego leczenia koślawych paluchów (halluksów). Jedną z przyczyn tych dolegliwości jest zbyt ciasne obuwie (wiele kobiet nosi z małe buty). Często są temu winne wysokie obcasy, takie buty muszą być dokładnie dopasowane, aby nie spadły.
Wysoka cena za modę
Wszystkie obcasy sprawiają, że kobieta wydaje się wyższa i zgrabniejsza: napina się mięsień łydki, przesuwa się do tyłu dolny odcinek kręgosłupa, pierś zostaje wypchnięta do przodu. Ale za ładny wygląd trzeba płacić.
Palce stóp są ściągnięte w wąski nosku buta. Po pewnym czasie zachodzą na siebie, albo się wykrzywiają. Pantofle o wąskich noskach powodują powstawanie modzeli (kościstych wyrostków u podstawy dużego palca), a także młotkowatych palców( palce powyginane w sposób przypominający szpony). Noszenie takich pantofli może również skończyć się chorobą zwaną nerwiak Mortona (rozrost nerwu i tkanki włóknistej, często między trzeci a czwartym palcem). Nerwiak objawia się bólem, paleniem, mrowieniem albo utratą czucia.
Tarcie w ciasnym obuwiu prowadzi do powstania bolesnych pęcherzy, odcisków, wyrośli kostnych oraz wrastania paznokci. Niektóre z tych dolegliwości wymagają interwencji chirurgicznej.
Wysokie obcasy, które przenoszą ciężar ciała z pięty na śródstopie, wywołują przykurcz mięśnia Achillesa i napinanie mięśni łydki. Podczas chodzenia na obcasach nadmiernie napinają się też mięśnie palców o szyi, zaburzając równowagę całego ciała. Im wyższe obcasy, tym silniejsze napięcie mięśni.
Profilaktyczne rozciąganie
Chodzenie w obuwiu sportowym i butach na płaskim obcasie pozwala uniknąć problemów. Jeśli jednak ktoś nosi wysokie obcasy, powinien wykonywać ćwiczenia rozciągające, które pomogą uratować kręgosłup i mięśnie łydek.
– Dolny odcinek kręgosłupa. Połóż się na plecach. Przyciągnij oba kolana do piersi. Wciśnij dolny odcinek kręgosłupa w podłogę. Po minucie, przyciskając lewy bark do podłogi, ostrożnie przesuń kolana w prawo. Zachowaj przez chwilę tę pozycję. Powtórz rozciąganie po drugiej stronie.
– Łydki. Oprzyj dłonie o ścianę. Podnieś jedną nogę do góry i zegnij w kolanie. Plecy proste. Pochyl się lekko do przodu. Pięta drugiej nogi mocno wparta w podłogę. Utrzymaj przez chwilę tę pozycję. Powtórz ćwiczenie drugą nogą.
Trochę przezorności
Ratuj swoje stopy. Większość ortopedów spogląda z niezadowoleniem na częste noszenie wysokich obcasów. Jeśli jednak ulegasz modzie, przestrzegaj następujących zaleceń:
– Noś wysokie obcasy nie dłużej niż 3 godziny dziennie, zmieniaj je na pantofle na płaskim obcasie.
– Wybieraj obuwie typu ‘’ comfort ’’, zapewniające podparcie stopy.
– Nie noś obcasów wyższych niż 5 cm; każde dodatkowe 2,5 cm zwiększa nacisk na śródstopie o 50%.
– Kupuj buty z kwadratowym albo zaokrąglonym noskiem.
– Noś pantofle z szerokim obcasem.
– Wybieraj delikatną skórę, materiały sztuczne powodują pocenie się stóp i powstanie pęcherzy.
1 thoughts on “Wysokie obcasy z medycznego punktu widzenia”
Comments are closed.
Niestety obcasy nadają się tylko do wyjść, w których nie trzeba za dużo chodzić :/