Jak dbać o skórzane buty damskie?

Jak dbać o skórzane buty damskie?

W Polsce warunki pogodowe niestety pozostawiają bardzo wiele do życzenia, dlatego też tym bardziej warto zadbać o obuwie skórzane. Problemy pojawiają się oczywiście w sezonie zimowym. Śnieg i sól drogowa niestety jest w stanie zniszczyć nawet najpiękniejsze buty wykonane z wysokiej jakości skóry.

Jak wygląda pielęgnacja obuwia skórzanego?

Skórzane buty damskie są bardzo wygodne i co najważniejsze ładnie się prezentują przy wielu stylizacjach. Naturalna skóra zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Jest to idealny wybór dla kobiet, które raz na zawsze chcą zapomnieć o pocących się stopach i nieprzyjemnym zapachu. Skórzane obuwie może służyć nawet kilka sezonów, ale pamiętać należy o systematycznej pielęgnacji. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za porządnymi preparatami. Pamiętać należy o tym, że na półkach sklepowych można znaleźć preparaty do skóry licowej, zamszowej i lakierowanej.

Pielęgnacja skóry licowej

Najtrudniejszym zadaniem jest pielęgnacja skóry licowej. Specjalne pasty doskonale nawilżają powierzchnię obuwia, dzięki czemu można rozwiązać problem z pękaniem w najbardziej newralgicznych miejscach. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy pastę należy oczywiście dopasować do barwy danego obuwia. Jeżeli buty skórzane posiadają nietypowy odcień to można skorzystać z pomocy pasty bezbarwnej. Kolor pasty najlepiej sprawdzić na mało widocznym elemencie obuwia. Do pielęgnacji skóry licowej wykorzystać można także specjalne woski i kremy odżywcze. W dużej mierze to właśnie dzięki tym preparatom buty skórzane będą odpowiednio zabezpieczone i co najważniejsze będą pięknie lśnić. Ostatnim etapem jest oczywiście delikatne polerowanie obuwia.

Jak dbać o obuwie ze skóry lakierowanej

Skóra lakierowana posiada specjalną powłokę ochronną, która zabezpiecza obuwie przed wnikaniem różnego rodzaju zabrudzenia. Największym atutem butów ze skóry lakierowanej jest to, że są one łatwe w utrzymaniu czystości. Większość plam można pozbyć się za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Warto rozważyć zakupienie specjalnych środków nabłyszczających. Uważać należy z kolei na pasty do butów, które niestety mogą zmatowić lakierowane powierzchnie.

Jak usunąć plamy z soli?

Sól drogowa może być przyczyną nieprzyjemnych dla oka przebarwień. Na szczęście nieestetyczne przebarwienia można bardzo szybko usnąć domowymi sposobami. Nawet bardzo duże zabrudzenia można usunąć za pomocą zwykłej wody z octem. Warto wspomnieć również o tym, że wielu producentów oferuje specjalne preparaty odsalające, które poradzą sobie nawet z bardzo dużymi przebarwieniami.

Prawidłowe przechowywanie butów skórzanych

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że damskie buty skórzane należy odpowiednio przechowywać. Jeżeli buty nie będą użytkowane przez dłuższy okres czasu to najlepiej schować je do pudełka. Obuwie skórzane należy także porządnie zakonserwować. W sklepach obuwniczych znaleźć można również profesjonalne prawidła, dzięki którym nie ma ryzyka odkształcenia butów. Umiejętnie dobrane prawidła skutecznie wygładzają marszczenia skóry. Jest to dobre rozwiązanie również dla tych osób, które chcą wyprostować podeszwę.